Dlaczego warto mieć pozytywną historię w BIK?

Starając się o kredyt, w zależności od jego kwoty, bank i instytucje finansowe, mniej lub bardziej dokładnie, sprawdzą zdolność kredytową. Ocena opiera się na danych ilościowych i jakościowych, do których wykorzystywane są dane wykazane we wniosku i te, przechowywane w BIK.

Biuro Informacji Kredytowej powstało po to, by ułatwić bankom pracę i ograniczyć ryzyko kredytowe. Gromadzi informacje, pozytywne i negatywne, dotyczące kredytobiorców, które przekazują mu banki i instytucje finansowe. Większość z tych danych, wbrew powszechnie panującej opinii, to dane jak najbardziej pozytywne, świadczące o rzetelności klientów (ponad 90%). Średnia ocena zdolności kredytowej przekracza liczbę 500 punktów na maksymalną 631 punktów – to bardzo dobry wynik, który wynika z bardziej zaostrzonych warunków udzielania kredytów. O ile na dane dotyczące zawodu, wykształcenia, stanu cywilnego, formy zatrudnienia i miesięcznych dochodów zbytnio wpłynąć nie możemy (choć i na to są sposoby), o tyle na pozytywną historię w BIK, na której bank bazuje podejmując decyzje kredytowe, możemy.

W przypadku poważnych kredytów (np. hipotecznych) ma to sens. Dzięki wysokiej punktacji (score) możemy uzyskać lepsze warunki, mniejsze oprocentowanie, marżę i prowizję – a co za tym idzie i oszczędności (nawet kilkudziesięciu tysięcy zł w całym okresie kredytowania).

Jak poprawić punktację w BIK?

Aby wiedzieć, co i na jaką skalę trzeba „poprawić” trzeba poznać dane, jakimi dysponuje BIK. Każdy z nas ma możliwość zamówieni specjalnych raportów (prostych, lub bardziej rozbudowanych) BIK. Jeśli dane zgromadzone w bazie są nieaktualne mamy czas na to, by bank, który ich nie uaktualnił wysłał do BIK poprawne informacje (na nasz wniosek). To ważne, ponieważ BIK nie może zmieniać żadnych informacji we własnym zakresie.

Najważniejsza w obliczeniach BIK jest terminowa spłata zobowiązań, które już posiadamy. Ważne, by historia kredytowa była odpowiednio długa. Brak jakiejkolwiek historii nie jest zbyt dobrze postrzegany przez banki. Jeśli posiadamy karty kredytowe, z których nie korzystamy warto je zwrócić do banku – limity czytane są w BIK jako potencjalne zadłużenie – w każdej chwili możliwe do wykorzystania. Pożyczki i inne zobowiązania, których pozostało niewiele do spłaty, lepiej zamknąć całkowitą spłatą. Uporządkowanie finansów zdecydowanie poprawi nasz scoring BIK.

Co wpływa na obniżenie punktacji?

Przede wszystkim otwieranie w krótkim czasie znacznej liczby nowych rachunków i nadmierne wnioskowanie o kredyt (BIK wie o każdej takiej sytuacji, gdyż banki z każdym wnioskiem wysyłają zapytanie o ocenę punktową). Na zdolność kredytową wpływa również wykorzystywanie, także, w znaczny sposób, przekraczanie dostępnych limitów i debetów. Warto się więc tego wystrzegać. Oczywiście nieterminowe spłaty zobowiązań, a najbardziej działania windykacyjne, minimalizują liczbę punktów. Takie sytuacje na długo utrudnią, często uniemożliwią uzyskanie kolejnego kredytu.

Ocena punktowa BIK jest bardzo ważna w procesie podejmowania przez banki decyzji kredytowych. Jeśli poświęcimy czas, wyrazimy chęci, możemy podwyższyć wynik poprzez opisane działania. Nie należy zapominać, że we własnym zakresie powinniśmy przeanalizować własne możliwości finansowe i podjąć decyzje kredytowe.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy kwiecień 2024
Najlepsze konto osobiste kwiecień 2024
Najwyżej oprocentowana lokata kwiecień 2024
Nowe chwilówki online kwiecień 2024