Kupno nieruchomości pod wynajem

W ostatnich latach polski rynek nieruchomości przeżył gwałtowny wzrost cen. Spowodowane to było o wiele łagodniejszą polityką banków przez co udzielały one o wiele chętniej kredyty hipoteczne. Jednocześnie bogacące się społeczeństwo coraz chętniej kupowało w miarę tanie mieszkania za oszczędności życia. Jednak wszystko to spowodowało nadmierny popyt i ceny nieruchomości znacząco wzrosły – często nawet dwu czy trzykrotnie. Deweloperzy nie nadążali z budową nowych nieruchomości i właśnie dlatego mieszkania tak szybko zdrożały. Jednak w związku z samym wzrostem cen oraz ograniczeniem polityki kredytowej przez banki coraz mniej osób było w stanie kupić nieruchomości. Póki co jednak nie spowodowało to spadku cen choć już zauważalny jest minimalne ich zmniejszenie. Taka sytuacja sprawiła, że zamiast zakupu nieruchomości coraz więcej osób decyduje się na ich wynajem. Dzięki temu właściciele mieszkania mogą zarobić, a osoby posiadające zdolność kredytową mogą wykorzystać ją właśnie do zakupu nieruchomości pod wynajem. Cały proces powinien złożyć się z kilku kroków, warto się im przyjrzeć.

Zapewnienie finansowania

Pierwszym krokiem który powinniśmy zrobić przy zainteresowaniu kupnem nieruchomości to zorganizowanie finansowania. Jeśli mieszkanie chcemy kupić za gotówkę – warto przygotować ją do tego przenosząc z lokaty terminowej na konto a vista z którego pieniądze będziemy mogli wypłacić w każdej chwili. Jeśli zakup nieruchomości będziemy finansować kredytem bankowym – warto wcześniej odwiedzić kilka placówek banków by móc określić zdolność kredytową. Często tak proste działanie jak likwidacja kart kredytowych czy zamknięcie niewielkich kredytów gotówkowych może znacząco podnieść naszą zdolność kredytową. Dzięki gruntownemu przygotowaniu się od strony finansowej będziemy mogli szybciej dokonać zakupu nieruchomości po jej właściwym wyborze. Jeśli jednak kupujemy mieszkanie pod wynajem – warto sprawdzić wszystkie dodatkowe koszty które poniesiemy w związku z transakcją. Często jest to kilka procent wartości mieszkania których nie możemy pominąć. Również i w tym wypadku musimy znaleźć sposób na finansowanie tych kosztów.

Wybór nieruchomości

Po zorganizowaniu finansowania powinniśmy wybrać nieruchomości które nas interesują. Oczywiście często proces ten trwa o wiele dłużej niż samo znalezienie finansowania – dlatego wiele osób świadomych swojej zdolności kredytowej szuka idealnego mieszkania przez bardzo długi czas. W przypadku nieruchomości pod wynajem najważniejsza okaże się jego funkcjonalność, przydatność dla osób zainteresowanych wynajmem oraz lokalizacja. Czasem jednak warto kupić mieszkanie w nieco gorszej lokalizacji które jednak będziemy mogli wynająć za niższą kwotę. Rentowność nie spadnie a szybciej takie mieszkanie wynajmiemy. Nieruchomości na wynajem powinniśmy więc szukać równocześnie z obserwacją rynku wynajmu. Ten z kolej najintensywniej rozwija się na jesieni – kiedy studenci rozpoczynają rok akademicki i poszukują nieruchomości na wynajem.

Obliczenie rentowności

Jeszcze przed zakupem nieruchomości przydatnym rozwiązaniem wydaje się obliczenie rentowności mieszkania. Musimy więc uwzględnić koszty miesięczne ponoszone przez nas w przypadku normalnego użytkowania. Jest to koszt czynszu, prądu, wody, gazu i innych wydatków które ponosimy przy wynajmie nieruchomości. Jeśli zdecydujemy się na przepisanie wszystkich kosztów na najemcę – zostanie nam czynsz oraz koszt ubezpieczenia nieruchomości. Jeśli jednak kupiliśmy mieszkanie na kredyt – dojdzie koszt raty kredytu hipotecznego. Porównanie tych wartości wraz z rentownością lokaty bankowej, również po uwzględnieniu kredytu hipotecznego, da nam możliwość obliczenia rentowności wynajmu. W przypadku kredytu będzie ona niższa jednak nie musimy wykorzystywać własnych środków finansowych. Ponosimy jednak ryzyko spadku cen nieruchomości i wzrostu stóp procentowych które bezpośrednio wpływają na raty. W internecie znajduje się mnóstwo narzędzi pomagających obliczyć rentowność wynajmu, warto z nich skorzystać.

Finalizacja transakcji

Przygotowanie zakupu i jego finalizacja to nie koniec spraw związanych z kupnem nieruchomości pod wynajem. Często musimy jeszcze przeprowadzić niewielki remont – a przynajmniej pomalować ściany. Część mebli czy sprzętu może się nie nadawać do dalszego użytkowania – warto je wtedy wymienić na nowe lub używane. Dzięki temu podniesiemy standard mieszkania i będziemy mogli uzyskać wyższy czynsz za wynajem naszego mieszkania. Należy również znaleźć właściwego najemcę – najczęściej robimy to umieszczając ogłoszenia w prasie i internecie, jednak czasem korzystniejsze może być skorzystanie z usług profesjonalnej firmy która zajmie się wszystkimi tymi sprawami za nas. Dzięki temu oszczędzimy mnóstwo czasu ale będziemy musieli zapłacić około dziesięciu procent uzyskiwanego czynszu. Warto samodzielnie przemyśleć to rozwiązanie – dla wielu osób może ono okazać się bardzo korzystne. Kupno nieruchomości pod wynajem nie jest łatwym zadaniem, jednak jeśli znajdziemy optymalne rozwiązanie to mieszkanie może nam się spłacać samo – tylko z czynszu uzyskiwanego od najemcy. Warto więc dokładnie przemyśleć taką sytuację i sprawdzić wszystko we własnym zakresie.

Zostaw komentarz