Koszty kredytowe pozaodsetkowe

Mimo niskiego oprocentowania kredytów w ofertach bankowych można znaleźć spore różnice w kosztach kredytowych. Wynikają one nie z samych odsetek, a dodatkowych opłat jakie konsumenci muszą ponosić w związku z zaciągnięciem zobowiązania. Banki i Skoki zarabiają na samych odsetkach, ale także kosztach pozaodsetkowych, tj. prowizji, opłatach wynikających z umowy kredytowej. Najczęściej są to prowizja za udzielenie i wypłatę kredytu, opłaty przygotowawcze, administracyjne oraz składki ubezpieczeniowe. Każdy bank powinien przekazać potencjalnemu kredytobiorcy informacje na temat wysokości takich kosztów i udostępniać je w widocznym miejscu, także w reklamach i informatorach. Banki na skutek obniżenia stóp procentowych przerzucają ciężar opłat na koszty pozaodsetkowe i na tym zarabiają obecnie najwięcej. Jak zatem sprawdzać oferty kredytowe, by mimo niskiego oprocentowania nominalnego nie płacić zbyt dużo?

Po pierwsze można we własnym zakresie obliczyć wszystkie dodatkowe koszty jakie będziemy musieli zapłacić za konkretny kredyt. Można skorzystać z kalkulatora kredytowego lub zwyczajnie prosić o wyliczenie doradcę w banku.

W porównywaniu ofert warto wspierać się wskaźnikiem RRSO, które im niższe, tym bardziej korzystne dla nas, kredytobiorców.

Kolejna metoda to porównanie produktów, biorąc pod uwagę całkowitą kwotę do spłaty. Koszt umowy wyjdzie po odjęciu od uzyskanej kwoty tego, co otrzymamy fizycznie od banku. Pozostała część to koszty dodatkowe, uwzględnione w umowie i harmonogramie spłat, ale nie pozostawione do naszej dyspozycji.

Jeszcze jedna metoda porównawcza polega na zestawieniu wysokości rat miesięcznych i przemnożeniu przez wszystkie raty. Znowu odejmując to, co przekazał nam bank do dyspozycji uzyskamy koszt pozaodsetkowy, który trzeba będzie oddać, mimo iż nie skorzystamy z tych pieniędzy nawet w części. To wszystko to dodatkowy zarobek dla banku, poza oprocentowaniem kredytu.

Jak widać przygotowanie do zaciągnięcia kredytu nie musi trwać długo. Dobre porównywarki w sieci pozwolą wybrać produkt, który nam odpowiada w 100%. Aby uniknąć rozczarowań i dodatkowych kosztów wystarczy poświęcić chwilę na poznanie ofert i zestawienie tych najbardziej interesujących. Pozostanie jedynie wypełnienie wniosku i podpisanie, po akceptacji, umowy kredytowej w wybranym oddziale banku.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz