Parę słów o nielegalnych zapisach w umowach kredytowych

Banki to instytucje, które mają za sobą sztab prawników, którzy w razie problemów służą radą i pomocą. Chociaż konsumenci są zazwyczaj na gorszej pozycji, nie oznacza to, że nie mogą dochodzić swoich praw. Jeżeli zauważyliśmy, że w naszej umowie kredytowej znajdują się zapisy nielegalne, możemy zgłosić skargę.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, otrzymujemy umowę kredytową, jej warunki nie podlegają negocjacjom, chociaż w niektórych przypadkach można wynegocjować niższe oprocentowanie, szczególnie jeśli wnosimy duży wkład własny. Na treść umowy nie mamy bezpośredniego wpływu, takie prawo ma tylko bank, co czasem może wpływać na naszą niekorzyść. Oczywiście nie oznacza to, że może on konstruować umowę dowolnie, musi być ona zgodna z obowiązującym prawem. Niestety wiele banków próbuje przemycić w dokumentach zapisy, które są niekorzystne dla konsumentów. Jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa, wówczas możemy wystąpić przeciwko instytucji bankowej na drogę sądową. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie banku do odpowiedniego organu zajmującego się ochroną praw konsumentów, między innymi:

– UOKiK-u,
– miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów,
– Federacji Konsumentów,
– Stowarzyszenia Konsumentów Polskich,
– Stowarzyszenia dla Powiatu,
– Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Jeżeli chodzi o pomoc instytucji konsumenckich, można skorzystać z ich wsparcia w przypadku, gdy podejrzewamy, że bank nas oszukał. Gdy oprocentowanie zostało zawyżone, bank zażądał od nas nieuprawnionej opłaty za udzielenie kredytu, czy obarczył nas kosztami za ubezpieczenie sprzedawane wraz z kredytem, możemy zgłosić się do organizacji zajmującej się ochroną konsumentów. Tego typu instytucje specjalizujące się w tego typu sprawach, dokładnie analizują wzory umów bankowych w poszukiwaniu zapisów niezgodnych z prawem. Bank, który oszukuje konsumenta naraża się na wysokie kary finansowe, poza tym tego typu umowy tracą ważność.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz