Czy wiek ma znaczenie przy ubieganiu się o kredyt na dom?

Kredyt hipoteczny to bardzo dobry produkt finansowy, który przydaje się, gdy chcemy nabyć nieruchomość. Oczywiście należy w tym wypadku spełniać odpowiednie oczekiwania, ważna jest nie tylko nasza zdolność kredytowa, ale jak się okazuje, istotną rolę odgrywa również wiek.

Każdy bank ma własne reguły dotyczące zdolność kredytowej, maksymalnego okresu kredytowania oraz wieku osoby ubiegającej się o finansowe wsparcie. Oczywiście nie ma się czemu dziwić, trudno wyobrazić sobie 90-lata, który spłaca pożyczkę, aż do setnych urodzin. Niestety średnia długość życia w Polsce jest dużo niższa, poza tym po 70-tce zazwyczaj ludzie zaczynają chorować, co może doprowadzić do sytuacji, że po prostu nie będzie ich stać na regulowanie należności. Banki najchętniej udzielają pożyczek osobom w wieku 30-40 lat, które są aktywne zawodowo i mają stabilną sytuację materialną. Oczywiście kredyty udzielane są również dużo starszym osobom, choć w tym wypadku wymagane jest zazwyczaj wysokie ubezpieczenie, które jest gwarantem odzyskana pieniędzy przez bank w razie choroby czy śmierci kredytobiorcy. Banki stosują ograniczenia w postaci maksymalnego wieku kredytobiorcy w dniu spłaty ostatniej raty i przeważnie jest to 70-75 lat. W niektórych instytucjach jak na przykład Alior Bank i Getin Bank wiek jest nieco wydłużony, bo do lat 80-ciu.

Dlaczego długi okres spłaty ma znaczenie?

Wiele osób, które chcą wziąć kredyt na zakup mieszkania, decyduje się na najdłuższy okres spłaty, czyli 30 lat. W ten sposób można płacić dużo niższe raty, jednocześnie jednak trzeba oddać dużo więcej pieniędzy. Zaciągnięcie kredytu to trudna decyzja, warto dobrze ją przemyśleć i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Obciążenie domowego budżetu na takie wiele lat to ogromna odpowiedzialność.

Zostaw komentarz