Kto spłaca kredyt i pożyczkę po rozwodzie?

Istnieją tematy finansowe, które dość mocno zastanawiają wiele osób. Jednym z nich jest kwestia, kto spłaca kredyt po rozwodzie. Pomimo, iż z pozoru problem ten wydaje się być dosyć banalny, to jednak patrząc na życiową oraz sądową praktykę jest to niezwykle istotne zagadnienie.

Szczególnej uwagi nabiera temat, kiedy spojrzymy na małżeńskie statystyki i jakie relacje łączą kredyt a rozwód. Wnioski z tych analiz nie są niestety zbyt optymistyczne, gdyż jak można zauważyć, już praktycznie co drugie małżeństwo w Polsce kończy się rozstaniem. Trend ten zauważalny jest także, gdy chodzi o usługi prawne. Sami adwokaci także wspominają o tym, że sprawy rozwodowe są coraz częstsze. Pozew rozwodowy napisać można dość szybko i prosto, lecz konsekwencje mogą sięgać czasami dalej, niż nam się pierwotnie wydaje.

Nie wchodząc jednak zbyt mocno w socjologiczne sfery, warto powiedzieć w skrócie, jak naprawdę wygląda kwestia spłaty kredytu po rozstaniu. Otóż nasze rodzime prawodawstwo jest w tym względzie dosyć jasne i określa, że odpowiedzialność za kredyt po rozwodzie ponoszona jest przez oboje małżonków. Rozstanie nie może bowiem w żaden sposób wpływać na sytuację instytucji bankowej, która udziela tego typu wsparcia. Przepisy określają też, że kredyt po rozwodzie dzielony jest na oboje małżonków wtedy, gdy każda ze stron wiedziała o tym, że zobowiązanie jest zaciągnięte.

W praktyce niezwykle trudno jest dowieść, że na przykład żona zaciągnęła kredytowe zobowiązanie bez wiedzy męża oraz odwrotnie. Oczywiście identycznie sprawa przedstawia się w sytuacji pożyczek. Zarówno pożyczka po rozwodzie, jak i wspomniany w tytule tego artykułu kredyt zawsze będą spłacane przez oboje małżonków – nawet, jeśli postanowią wziąć rozwód. Dlatego też decydując się na ślub trzeba pamiętać o tym, że słynne powiedzenie, iż kredyty łączą ludzi ściślej, niż sama ceremonia ma w sobie bardzo wiele prawdy – przynajmniej, gdy chodzi o prawo kredytowe. Rzecz jasna w takich sprawach dobrze jest też skorzystać z porady prawnika. Dobry adwokat może bowiem pomóc nam ustalić skuteczną strategię działania zarówno przy rozwodzie, jak i przy kredycie.

Zostaw komentarz