Kredyt hipoteczny w banku, porównanie ofert

Najpopularniejszym sposobem finansowania zakupu domu lub mieszkania jest bankowy kredyt hipoteczny. Ponieważ kredyt hipoteczny oznacza zobowiązanie finansowe o znacznej wartości na długi czas (nawet kilkadziesiąt lat), warto dokładnie porównać oferty kredytowe z różnych banków. Pozwoli to sporo zaoszczędzić. Na co warto zwrócić uwagę?

Czy kredyt udzielany jest w złotówkach?
Po dwóch falach kryzysu (z 2008 i 2011 roku) większość banków w Polsce przestała udzielać kredytów walutowych. Jeżeli czasem pojawiają się takie oferty to są zwykle tak niekorzystne że nie warto po nie sięgać. Pozostają tylko kredyty udzielane w złotówkach.

Czy bank żąda płatnej wyceny nieruchomości?
Taka wycena to wydatek rzędu tysiąca złotych. Nie wszystkie banki jej wymagają.

Jaka jest prowizja od udzielonego kredytu?
Zwykle kształtuje się na poziomie od 0 do 2 procent kwoty kredytu. Oczywiście warto szukać oferty w której ta prowizja jest jak najmniejsza.

Jaka jest podstawa ustalania odsetek?
Najczęściej jest to wskaźnik WIBOR trzymiesięczny lub sześciomiesięczny. WIBOR to oprocentowanie po jakim banki udzielają sobie kredytów. WIBOR trzymiesięczny oznacza nieco niższe oprocentowanie.

Jaka jest marża kredytu?
Do stawki WIBOR dodawana jest marża i w ten sposób ustalane jest oprocentowanie kredytu w stosunku rocznym. Marża waha się w granicach od ułamka do nawet kilku procent. Ten wskaźnik ma decydujące znaczenie o wysokości kosztów poniesionych w związku z kredytem. Często banki udzielają promocyjnej obniżki marży przez początkowy okres spłaty np. 1 rok. Należy zwrócić uwagę na to jaką marżę będziemy płacić przez cały okres spłaty. Jeżeli kredyt jest na 30 lat to obniżka w pierwszym roku nie ma większego znaczenia.

Czy bank wiąże udzielenie kredytu z założeniem płatnego konta bankowego?
Płatne konto bankowe którego nie potrzebujesz to dodatkowy koszt który należy uwzględnić porównując z innymi ofertami.

Czy bank żąda zawarcia umowy ubezpieczenia na życie lub innego ubezpieczenia?
To może być dodatkowy i spory koszt.

Kredyt hipoteczny bierzesz na kilkadziesiąt lat. Warto więc poświęcić kilka dni na wybranie najlepszej oferty, bo w całym okresie spłaty można zaoszczędzić tysiące złotych.

Zostaw komentarz