Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Opcja kredytów konsolidacyjnych staje się coraz bardziej popularna oraz atrakcyjna. Interesuje się nią wiele osób, zwłaszcza, jeśli nie mogą sobie poradzić ze spłatą zaciągniętych wcześniej pożyczek. Należy jednak zdać sobie sprawę, że takie świadczenie dla banku może okazać się stosunkowo ryzykowne, dlatego nie każdy z nas dostanie potrzebną sumę pieniędzy. Istnieje bowiem wiele warunków, które musimy spełnić.

Pierwszym z nich jest oczywiście tak zwana zdolność kredytowa. W przypadku planów pokrycia kilku innych długów, musi być ona wysoka. Jeżeli nie wykażemy, że ją posiadamy, bank może całkowicie odmówić nam udzielania kredytu albo też zgodzić się na nieco niższą kwotę. Zdolność finansowa obliczana jest z ogólnego dochodu wszystkich członków rodziny. Analizuje się również życiową sytuację wnioskodawcy, aby zbadać, jakie są jego szczegółowe zobowiązania finansowe i czy aby na pewno będzie w stanie co miesiąc spłacać określone raty.

Kredyt konsolidacyjny może zaciągnąć jedynie osoba, która posiada stałe zatrudnienie i źródło dochodu. To konieczność, inaczej bowiem bank uzna, że nie podołamy regulowaniu długów. Zaświadczenie o zarobkach wystawia nam pracodawca i oczywiście nie ma z tym żadnego kłopotu.

Czasami trzeba spełnić jeszcze jeden warunek, który nie jest już tak oczywisty. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że nie każdy bank go wymaga. Chodzi mianowicie o posiadanie własnej nieruchomości, która ma stanowić dla kredytodawcy swoistego zabezpieczenia, na wypadek, gdybyśmy nie byli w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki. Jeżeli jednak nie mamy domu czy mieszkania, nie zrażajmy się. Warto poszukać innego banku, który być może nie będzie aż tak wymagający.

Jak zatem widać, większość warunków, jakie musimy spełnić są podstawą. Pamiętajmy jednak, że kredyt konsolidacyjny jest ogromnym

Zostaw komentarz