Co należy wziąć pod uwagę przy kredycie hipotecznym

Jeśli naszym celem jest zakup własnego domu lub mieszkania, zwykle musimy się liczyć z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego, który pomoże nam sfinansować zakup naszego nowego lokum. Kredyt hipoteczny zazwyczaj jest zobowiązaniem spłacanym przez 20 – 30 lat, a to oznacza, że zdecydowanie warto dobrze zastanowić się, zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny.

 Na początek warto nadmienić, że zazwyczaj tego rodzaju kredyt można przeznaczyć na sfinansowanie nie tylko zakupu nowego domu, ale także na jego remont lub budowę. W grę może wchodzić także zakup działki budowlanej. Obecnie banki starają się uczynić swoją ofertę kredytową jak najbardziej atrakcyjna dla klientów. Stąd też możemy np. zupełnie bezpłatnie skorzystać z usług doradcy finansowego, który podpowie nam, jaki kredyt hipoteczny będzie dla nas najlepszy.

Wiele banków oferuje nam także wybór dwóch korzystnych opcji – można zdecydować się na kredyt hipoteczny o obniżonej marży lub na taki, który nie pociąga za sobą konieczności płacenia żadnych prowizji. Zasadniczo rzecz ujmując, kredyt hipoteczny zazwyczaj udzielany jest na cele mieszkaniowe. Jednak na rynku finansowym znajdziemy także kredyty zabezpieczone hipoteką, które pozwalają na sfinansowanie innych zakupów. Zwykle bank określa minimalną kwotę, na jaką można zaciągnąć kredyt hipoteczny – oscyluje ona wokół 40 000 – 50 000 zł. Oczywiście, kupując mieszkanie, powinniśmy liczyć się z tym, ze przydałby się jakiś wkład własny. Rzadko kiedy jest tak, że kredyt hipoteczny udzielany jest nawet na 100% wartości kupowanej nieruchomości. Zazwyczaj wymagany jest wkład własny w wysokości minimum 10% wartości mieszkania czy domu. Wspomnieliśmy o tym, że kredyt hipoteczny najczęściej opiewa na 20-30 lat, jednak obecnie można zdecydować się również na oferty rozłożenia zobowiązania na 40 lat a nawet więcej. Naturalnie bardzo ważny w takim przypadku jest wiek kredytobiorcy – banki biorą pod uwagę, w jakim wieku będzie kredytobiorca w dniu spłaty kredytu (najczęściej maksimum stanowi wiek ok. 70 lat).

Za każdym razem konieczne jest określenie kosztów kredytu, ponieważ nie jest to zbyt proste dla laików, najlepiej byłoby skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego. Możemy skorzystać z usług doradcy zatrudnionego w konkretnym banku lub z doradcy niezależnego. Niezależnie od naszego wyboru usługi te nie będą nas nic kosztować, bowiem doradcy finansowi otrzymują prowizję od wybranego przez nas produktu, w tym przypadku kredytu.

W dzisiejszych czasach kredyt hipoteczny wcale nie musi być dla nas wielkim obciążeniem – banki starają się uczynić swoją ofertę kredytową możliwie przyjazną dla potencjalnego kredytobiorcy. Nie można także zapominać o możliwości skorzystania ze wspaniałej opcji, jaką są dopłaty w ramach programu „Rodzina na swoim”. Możliwość ta sprawia, że kredyt hipoteczny staje się prostszy do spłacenia – z programu mogą skorzystać małżeństwa lub osoby samotne wychowujące dziecko.Oczywiście, zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, dobrze byłoby postarać się o odpowiednią zdolność kredytową. Atutem będzie na pewno umowa o pracę na czas nieokreślony i odpowiednio wysokie zarobki. Także brak zadłużeń oraz ogólnie pozytywna historia kredytowa przemawia za nami w stosowanym przez banki systemie scoringowym. Dlatego też warto zawczasu postarać się np. zakupić coś na raty itd.  – w ten sposób w Biurze Informacji Kredytowej pojawi się informacja o tym, że na czas spłacamy nasze zobowiązania finansowe, co znacznie ułatwi nam uzyskanie kredytu hipotecznego.

Zostaw komentarz