Czy konieczne jest rejestrowanie działalności gospodarczej w przypadku inwestowania w nieruchomości?

W obecnych czasach inwestowanie w nieruchomości to metoda zarabiania pieniędzy, która nie jest już zarezerwowana tylko dla deweloperów. Coraz częściej podejmują się tego osoby prywatne, które nie prowadziły dotychczas żadnego interesu. Co w takim wypadku? Czy można inwestować w nieruchomości bez konieczności zakładania firmy? Część osób już na starcie zadaje sobie to konkretne pytanie.

Odpowiedź brzmi, i tak, i nie, a wszystko to zależy od określonych czynników, które są jasno określone przez polskie prawo. Jeśli chcesz odpowiedzialnie zaplanować cały proces inwestycyjny to zapraszam do dalszej części niniejszego artykułu. Koniecznie sprawdź kiedy niezbędne jest rejestrowanie firmy w przypadku inwestowania w nieruchomości.

Inwestowanie jako osoba fizyczna – czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak, ale pod jednym warunkiem. Kupno oraz sprzedaż nieruchomości jako osoba fizyczna bez zarejestrowanej działalności gospodarczej jest jak najbardziej zgodna z prawem, ale pod warunkiem, że nie jest to czynność stale powtarzająca się. Dzieje się tak w przypadku, gdy przykładowo stałeś się właścicielem mieszkania w spadku, a następnie zdecydowałeś się na sprzedaż tej nieruchomość i była to czynność jednorazowa, której już nie powtórzysz w przyszłości. Wiele osób decyduje się na taki krok i nie wiąże swojej przyszłości poważnie z inwestowaniem w nieruchomości. Co mówi prawo podatkowe w takiej sytuacji? W Polsce osoba fizyczna może skorzystać z ulgi i nie ma konieczności odprowadzania podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Jest to niewątpliwa zaleta dla osób fizycznych, ale tutaj również pojawia się kolejny warunek. Nie musisz odprowadzać podatku dochodowego, jeśli zarobione pieniądze ze sprzedaży jednego mieszkania przeznaczysz na zakup następnego mieszkania w ciągu dwóch lat od roku, w którym miała miejsce pierwsza transakcja. Warto podkreślić, że dotyczy to tylko sytuacji, gdy następna nieruchomość jest zakupiona na własne cele mieszkaniowe. Co ważne, warto zachować akty notarialne sprzedaży nieruchomości, zakupu następnej nieruchomości oraz faktury z remontu w przypadku ewentualnej kontroli ze strony urzędu skarbowego. W ten sposób udowodnisz organom kontroli podatkowej, że zyski z pierwszej sprzedaży wykorzystałeś, aby zakupić następne mieszkanie na własny użytek mieszkalny.

Co jeśli jednak chcesz zajmować się profesjonalnie obrotem nieruchomości więcej niż jeden raz i czerpać z tego zyski?

Istnieje taka możliwość, że sprzedałeś pierwsze mieszkanie z zyskiem i rozważasz kolejną inwestycję w celach zarobkowych. W takim wypadku musisz wziąć pod uwagę konieczność założenia firmy. Należy o tym pamiętać zwłaszcza, aby uniknąć ewentualnych kar ze strony urzędu skarbowego. W przeciwnym razie możesz zostać ukarany, ponieważ fiskus uzna całą procedurę jako nielegalny obrót nieruchomościami. Dla wielu osób prowadzenie własnej firmy ma swoje zalety, ale wiąże się też z większymi kosztami inwestowania. Comiesięczne składki do ZUS-u oraz opłacanie księgowości to tylko część koniecznych opłat. W przypadku inwestowania w nieruchomości (sprawdź nieruchomości na sprzedaż parkitka.com.pl), przedsiębiorca nie może również skorzystać z ulgi podatkowej. Wręcz przeciwnie jest zobowiązany do odprowadzania wyższych podatków oraz rozliczenia się z dochodu z handlu nieruchomościami za pomocą PIT-u 39. Z drugiej strony istnieje możliwość pomniejszenia kwoty podatku poprzez zaksięgowanie wydatków dotyczących nieruchomości. Może to być czynsz, koszty notarialne, koszty remontu oraz materiałów potrzebnych do remontu. Wszystkie te wydatki pomniejszają dochód z obrotu nieruchomościami, a tym samym zmniejszają wysokość podatku ze sprzedaży nieruchomości.

Podsumowując, istnieje wiele metod inwestowania w nieruchomości. Obecny rynek mieszkaniowy w Polsce stale się rozwija i oferuje nam coraz to nowsze możliwości. Wiele osób dopatruje się w tym szansy na zarobienie dużych pieniędzy, ale obawiają się przepisów. Zupełnie niesłusznie, ponieważ jak widać nawet osoby prywatne zgodnie z prawem mogą zakupić oraz sprzedać nieruchomość z zyskiem w określonych okolicznościach. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekonać się czy obrót nieruchomościami to „nasza branża”. Jeżeli tak, to warto się zastanowić nad dalszą kontynuacją jako profesjonalna firma handlująca nieruchomościami. W przypadku jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, to warto zwrócić się do profesjonalnego radcy prawnego lub notariusza, który wytłumaczy jak uniknąć błędów w dalszych etapach inwestowania oraz będzie czuwał nad całym procesem inwestycyjnym.

Zostaw komentarz