Dopłaty w ramach MDM ruszają ponownie od 08.2017

Od 2014 roku ze wsparcia państwa przy zakupie bądź budowie własnego mieszkania/domu skorzystało wielu młodych Polaków. Niestety od kwietnia 2017 roku BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków z uwagi na przekroczenie ustawowego progu kwotowego. Program umożliwia sfinansowanie przez państwo części środków wykorzystanych na zakup/budowę dla osób, które dopełniły w oznaczonym czasie formalności – dość skomplikowanych, ale gra warta jest uwagi.

Na czym polega MDM?

Pomoc polega, ogólnie rzecz ujmując, na dofinansowaniu wkładu własnego, czy w stosunku do rodzin wielodzietnych – także pomoc związaną z wcześniejszą spłatą części kapitałowej kredytu, zaciąganego na taki cel. Osoby, które rozpoczęły budowę mogą, a niestety pozostali już nie, odliczyć VAT na materiały budowlane.

Kto może liczyć na wsparcie w ramach MDM?

Na dzień złożenia wniosku osoba ubiegająca się o kredyt w ramach MDM nie może mieć prawa własności do nieruchomości (także w przeszłości), chyba że zalicza się do rodzin wielodzietnych. Wnioskodawca nie może mieć więcej niż 35 lat, z tym, że pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków, a w rodzinach wielodzietnych taki limit nie obowiązuje. Kwota kredytu nie może być niższa niż 50% wartości nieruchomości, a sam kredyt winien być zaciągnięty na minimum 15 lat. Cena mieszkania i limity powierzchni szczegółowo określa ustawa.

Zmiany na plus

Od sierpnia wejdą w życie zapisy nowelizacji ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych z dnia 7 lipca 2017 r. – przestaną wówczas obowiązywać ograniczenia i uruchomiona zostanie procedura przyjmowania nowych wniosków. Na chwile obecną 5% z puli środków przeznaczonych na dopłaty zarezerwowanych było dla rodzin, które w trakcie programu decydowały się na powiększenie rodziny do 3 lub więcej dzieci. Niestety popyt na takie bonusy był znikomy, stąd decyzja o uruchomieniu tych środków na wypłaty dla pozostałych, spełniających podstawowe cele programu.

Kwota możliwa do „rozdania” będzie wyższa od wskazanej, z uwagi na to, że w latach poprzednich ten „zapas” nie był wykorzystany z różnych przyczyn – albo rozmyślił się klient, albo bank nie udzielił kredytu.

Osoby, które chcą skorzystać z dopłaty powinny śledzić ewentualne zmiany i wnioskować o przyznanie kredytu na preferencyjnych warunkach w najbliższym czasie.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz