Jak wybrać najlepszy kredyt dla siebie w 3 prostych krokach?

Kredyty są ważnym narzędziem finansowym, które pozwala ludziom na realizację swoich marzeń i potrzeb, takich jak zakup wymarzonego mieszkania lub domu, samochodu czy sfinansowanie podróży, czy kształcenia swojego bądź swoich dzieci. Oczywiście, kredyty powinny być brane odpowiedzialnie i rozważnie, ale nie powinniśmy się ich bać.

Kredyty dają możliwość zrealizowania ważnych celów, które być może nie byłyby dostępne bez dodatkowego wsparcia finansowego. Co więcej, większość kredytów jest oferowanych przez rzetelne i uczciwe instytucje finansowe, które pomagają klientom w procesie ubiegania się o kredyt i spłacania go w terminie. Naprawdę nie ma więc czego się obawiać.

Ponadto, istnieją różne rodzaje kredytów, takie jak kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, kredyty gotówkowe, kredyty konsolidacyjne itp., które są dostosowane do różnych potrzeb i sytuacji finansowych. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o wzięciu kredytu, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć swoje potrzeby i możliwości finansowe, a także porównać różne opcje i wybrać tę, która będzie najlepiej odpowiadać naszym wymaganiom.

Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy kredyt dla siebie.

Wybieramy kredyt w 3 prostych krokach

Wybór odpowiedniego dla nas kredytu może wydawać się skomplikowany, ale jeśli podjedziemy do sprawy spokojnie i rzeczowo, to szybko uda nam się znaleźć rozwiązanie kredytowe skrojone na miarę naszych potrzeb oraz możliwości.

Oto kroki, jakie powinniśmy podjąć:

Krok 1 Określenie swoich potrzeb finansowych i budżetu

Przede wszystkim, należy poddać dokładnej analizie swoje potrzeby finansowe. Trzeba wiedzieć, na jaki dokładnie cel przeznaczymy pieniądze z kredytu oraz ile ich potrzebujemy. Ważne jest także to, aby zapoznać się ze strukturą swojego domowego budżetu. Trzeba przeanalizować wszystkie stałe i zmienne wydatki oraz podliczyć źródła dochodów. Na tej podstawie wyliczamy kwotę, jaką jesteśmy w stanie każdego miesiąca spłacać na poczet zaciągniętego kredytu lub pożyczki.

Krok 2 Porównanie ofert kredytów

Kolejnym krokiem jest porównanie różnych ofert kredytów, w tym oprocentowania, kosztów dodatkowych i okresów kredytowania. Można to zrobić poprzez wizytę w banku lub przegląd ofert dostępnych online. Bardzo pomocne będą takie narzędzia kredytowe jak wyszukiwarka kredytów, porównywarka pożyczek, czy ranking kredytów.

Poza standardowymi parametrami kredytów i pożyczek oferowanych przez różne banki oraz pozabankowe instytucje kredytowe znajdziemy tam także wiele cennych informacji o aktualnych promocjach. Warto z nich skorzystać, ponieważ okresowo pojawiają się na przykład takie okazje kredytowe jak zmniejszone oprocentowanie, czy kredyt bez prowizji. Te opcje pozwalają naprawdę sporo zaoszczędzić, więc naprawdę warto poświęcić trochę czasu na ich poszukanie i przejrzenie.

Krok 3 Ocena zdolności kredytowej

Zanim jeszcze złożymy wniosek kredytowy, warto najpierw choćby wstępnie ocenić swoją zdolność kredytową. Istotnymi kwestiami są tutaj wysokość oraz źródło naszych przychodów, a także to, ile pieniędzy wydajemy w każdym miesiącu na swoje utrzymanie (opłaty za mieszkanie, media, jedzenie i inne niezbędne wydatki). Oczywiście, aby mieć zdolność kredytową, nasze dochody muszą przewyższać nasze wydatki, abyśmy mieli co miesiąc zapas środków, które będziemy mogli przeznaczyć na spłatę rat kredytu.

Warto również sprawdzić swój wynik w BIK, aby upewnić się, że jesteś w stanie uzyskać kredyt. Jeżeli na przykład w przeszłości nie spłaciłeś jakiegoś zobowiązania finansowego w terminie, wówczas informacja taka widnieje w Twojej historii kredytowej i może negatywnie wpłynąć na ocenę Twojej wiarygodności kredytowej przez bank.

Warto skorzystać z dostępnego online narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy. Dzięki temu dowiemy się, na jaką maksymalną kwotę pożyczki możemy liczyć.

Jeśli zależy nam na jakiejś konkretnej kwocie, a kalkulator pokazuje, że nie jest ona dla nas dostępna, pamiętajmy, że w takiej sytuacji bardzo często pomocne okazuje się wydłużenie okresu kredytowania. Co prawda zwiększa to koszty kredytu, jednak może umożliwić pozyskanie potrzebnej nam kwoty.

Zostaw komentarz