Kredyt czy pożyczka?

Brak gotówki na zakup określonej rzeczy lub na zaspokojenie podstawowych potrzeb to bardzo przykra sytuacja. W takiej sytuacji warto postarać się o pozyskanie pieniędzy z zewnątrz. W zasadzie opcje są dowie – kredyt i pożyczka. Słowa te są bardzo znane, ale czy do końca rozumiane? Kredyt i pożyczka. Czym są i jakie są między nimi różnice?

Czym jest kredyt?
Ta opcja pożyczania pieniędzy to oferta, którą można spotkać w instytucjach bankowych. To właśnie te instytucje mogą udzielać kredytów, wszelkie firmy pożyczkowe, SKOKI i inne firmy związane z finansami takich uprawnień nie mają.

Kredyt to umowa, na mocy której bank przekazuje klientowi określoną sumę gotówki na ściśle określony cel. Przekazanie pieniędzy odbywa się na postawie umowy, w której określana jest m.in. wysokość rat i czas, w którym klient musi oddać otrzymanie pieniądze, wraz z odsetkami.

Cel wymieniony w umowie kredytowej musi być dzięki otrzymanym środkom zrealizowany. Jeśli jest inaczej, bank ma prawo zażądać spłaty całej sumy kredytu praktycznie natychmiast. Kredyt jest więc produktem pożyczkowym obwarowanym wieloma warunkami i niezbyt łatwo dostępnym. Dla osób, które spełniają warunek zdolności kredytowej to dobra wiadomość – dzięki takim obwarowaniom, kredyt jest produktem charakteryzującym się niskimi kosztami.

Czym jest pożyczka?
Pożyczka jest produktem, który w znaczący sposób różni się od kredytu. Podstawową różnicą jest brak wymogów co do celu wydania pieniędzy. Oczywiście – i w przypadku pożyczek mogą pojawić się stosowne zapisy, ale zasadą jest, że pieniądze z pożyczki można przeznaczyć na każdy wydatek. Drugim plusem pożyczek jest o wiele łatwiejsza ich dostępność. Otrzymać pożyczkę może praktycznie każdy, kto osiąga stały dochód. Oczywiście od dochodów zależna jest wysokość pożyczki możliwej do otrzymania – osoby mało zarabiające otrzymają mniejsze pożyczki, lepiej zarabiające większe – logiczne. Co istotne – pożyczki mogą również otrzymać osoby zadłużone. Tak zwane pożyczki bez BIK, to opcja, która interesuje wielu dłużników. Warto jednak wspomnieć o tym, ze są to pożyczki dość kosztowne – ilość opłat dodatkowych, odsetek i innych kosztów jest w takich sytuacjach dość wysoka.

Pożyczki, w przeciwieństwie do kredytów, mogą być udzielane również przez firmy para bankowe i inne instytucje. Oczywiście istnieją również pożyczki prywatne, to jednak temat na osobny artykuł.

Który produkt jest lepszy? Trudno ocenić. Bez wątpienia, jeśli posiadamy zdolność kredytową, a cel, na który chcemy wydąć pieniądze, jest ściśle określony, warto zdecydować się na kredyt. W innych sytuacjach o wiele lepsza jest pożyczka. Oczywiście i w jednym i drugim przepadku trzeba pamiętać o tym, że istotnym kryterium wyboru jest koszt. W zalewie ofert można znaleźć zarówno produkty drogie jak i tanie. Warto więc szukać.

Zostaw komentarz