Kredyt hipoteczny – kiedy czas na decyzję?

Kredyt hipoteczny jest dla zdecydowanej większości dorosłych Polaków czymś niezbędnym. Rzadko bowiem zdarza się ktoś, kto może sobie pozwolić na kupno mieszkania czy domu bez wspomagania ze strony banku. Kredyt hipoteczny okazuje się dla tych osób jedyną alternatywą.

Wiele osób w naszym kraju sądzi, że kredyt hipoteczny jest czymś zbędnym. Niewątpliwie kwestia ta wywołuje w naszym społeczeństwie silne emocje. Jedni uważają, że nie ma sensu brać kredytu hipotecznego i zakładać sobie na 20-30 lat pętlę na szyję. Inni sądzą, że lepiej spłacać kredyt niż przeznaczać te same (a nierzadko większe) pieniądze na wynajem mieszkania czy domu. Kto w tym sporze ma rację i kiedy należy podjąć decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego?

To zależy. Czynnikiem najbardziej istotnym w decyzji o tym czy i kiedy należy wziąć kredyt jest aktualna koniunktura na rynku. Nie ma sensu odkładać decyzji o kredycie hipotecznym jeśli żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazują na to, że ceny mieszkań i domów miałyby drastycznie spać. Obecnie ceny kredytów co prawda spadają, ale są to spadki mało znaczące. Polska gospodarka, mimo naszych częstych narzekań, jest gospodarką stabilną i nie należy spodziewać się jakichkolwiek tąpnięć w cenach mieszkań i domów, a także w cenach kredytów. Jeśli więc nasza potrzeba własnego lokum jest nagląca – nie ma sensu czekać.

Pamiętajmy, że decyzja o zakupie własnego mieszkania czy domu nie sprowadza się wyłącznie do rachunku pieniężnego. Nasze samopoczucie, poczucie własnej wartości, szczęście naszych dzieci – tego wszystkiego wycenić się nie da, a niewątpliwie kredyt hipoteczny sprawi, że nasze warunki życia będą lepsze, a to przełoży się także na nasze samopoczucie i zdrowie.

Kiedy jednak warto czekać? Wtedy, gdy nie planujemy zakładać rodziny lub gdy nasze dochody są niskie (nawet jeśli wystarczające, aby mieć zdolność kredytową). Jeśli mamy możliwość mieszkania u rodziny lub też jeżeli nie zdecydowaliśmy się jeszcze w którym mieście chcielibyśmy na stałe zamieszkać, również nie ma sensu brać kredytu hipotecznego.

Zwróćmy uwagę na fakt często pomijany przy decyzji o kredycie hipotecznym. Mianowicie gdy będziemy w związku małżeńskim i gdy obaj małżonkowie mają zdolność kredytową, znacznie łatwiej jest spłacać kredyt. Ponadto w wielu bankach możemy dostać nieco lepsze warunki spłaty kredytu hipotecznego.

Zostaw komentarz