Kredyt hipoteczny – umowa która będzie trwać

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, którego popularność nie maleje od dawna. Nie można mieć wątpliwości – cieszy się powodzeniem, ponieważ dla większości osób, to jedyna możliwość zakupu własnej nieruchomości. Innej po prostu nie ma.

Ceny nieruchomości nie maleją od lat. Ich poziom przekracza granice finansowe przeciętnego Polaka o kilkanaście razy. Zakup na kredyt jest więc jedyną opcją. Po podpisaniu umowy kredytowej i załatwieniu formalności związanych z kupnem, możemy cieszyć się z posiadania własnego kąta – domu, mieszkania. Warto jednak pamiętać o jednym – kredyt hipoteczny wiąże na wiele lat.

Otrzymanie kredytu hipotecznego, oczywiście przy posiadaniu zdolności kredytowej, jest bardzo łatwe. Umowa, którą podpisujemy wiąże z bankiem na bardzo długi czas. Co gorsza – zawsze występujemy jako strona zobowiązana – kredyt, który otrzymaliśmy musimy zgodnie z umową spłacać.

Posiadanie zdolności kredytowej, możliwość spłacania, to coś, czego na początku trwania umowy kredytowej z pewnością będziemy pewni. Warto jednak mieć na uwadze to, iż w czasie trwania umowy kredytowej wszystko może się zdarzyć – utrata pracy, choroba skutkująca brakiem możliwości zarabiania, inne zdarzenia losowe, których skutkiem będzie utrata płynności kredytowej. Kryzys gospodarczy również może być takim wydarzeniem Podsumowując: są sytuacje, które podczas spłacania kredytu, mogą spowodować wielkie kłopoty.

Bank, który pożyczył nam środki, z pewnością będzie chciał je odzyskać – sposoby są różne – do sprzedaży kredytowanej nieruchomości włącznie. Czy wobec tego warto decydować się na kredyt hipoteczny?

Odpowiedzi na tak postawione pytanie oczywiście nie ma. Każda sytuacja jest inna, każdy kredyt obarczony większym czy mniejszym ryzykiem. Bez wątpienia wiele osób pokazało, ze można spłacić go w terminie, wiele osób jednak stało się dzięki kredytowi hipotecznemu dłużnikami na lata.

Podejmując decyzje o podpisaniu umowy kredytowej, warto mieć to na uwadze. Oczywiście kredyty są dla ludzi, nie można ich się bać. W przypadku umów tak długo trwających, jak umowa kredytu hipotecznego, należy jednak przemyśleć, czy rzeczywiście nas na niego stać. Rzecz jasna – warto decydować się na taki, który charakteryzuje się dobrymi warunkami. W zalewie ofert można takie znaleźć, można jednak znaleźć również takie, których opłacalność jest niska.

Podsumowując – kredyt hipoteczny to szansa na własną nieruchomość, ale również wielkie ryzyko. Decyzję o tym czy warto się jego podjąć każdy musi podjąć sam. Przemyślenie sprawy i analiza wielu ofert może w tym pomóc. Dzięki temu można znaleźć taki kredyt, który będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu domowego. Warto mieć to na uwadze.

Zostaw komentarz