Kredyt konsolidacyjny – argumenty ZA przeważają?

Dla osób posiadających kredyt na mieszkanie, spłacających ratę za samochód czy też posiadających zadłużenia pochodzące z innych źródeł, idealnym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny.

Kredyt taki pozwala pożyczkobiorcy na spłacanie jednej niższej raty zamiast kilku większych. Zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego jest hipoteka, co stanowić może jego wadę. Może on posłużyć do spłacania kredytów zaciągniętych w innych bankach. Należy pamiętać, iż do momentu aż kredyt nie zostanie spłacony i w momencie braku alternatywnego zabezpieczenia, nieruchomość nie może być sprzedana.

Aby uzyskać taki kredyt należy przedstawić takie same dokumenty jak podczas starania się o każdy inny kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Na początek należy przedstawić zaświadczenie o źródle i wysokości naszych dochodów. Przychody kredytobiorcy mogą pochodzić z prowadzenia działalności gospodarczej, umowy o pracę na etat, umowy zlecenie. Ponad to należy przygotować dokumenty dotyczące hipoteki- mieszkania, domu, działki rolnej, działki budowlanej, kamienicy, segmentu, który będzie zastawiony. Do takich dokumentów należą wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej, prawo do nieruchomości, ubezpieczenie hipoteki na rzecz różnych zdarzeń losowych, a następnie dokonanie cesji na rzecz banku, ubezpieczenie kredytu.

Bardzo ważnym plusem kredytu konsolidacyjnego jest fakt, iż w momencie jego podjęcia konsument interesuje się jedynie spłacaniem jednej raty, reszta formalności przechodzi na bank w którym ów kredyt został zaciągnięty.

Jak każdy kredyt, ten również można wziąć w dowolnej walucie: złotówkach, dolarach, euro czy frankach szwajcarskich. Jednakże dodatkowym atutem jest to, że w każdym momencie kredytobiorca może zmienić walutę w jakiej będzie spłacał kredyt i nie wymaga to dodatkowych kosztów.

Kwota kredytu uzależniona jest od rynkowej wartości hipoteki, która stanowi zabezpieczenie kredytu i zazwyczaj nie przekracza 70% jej wartości. Niektóre banki w swoich ofertach dają prawie 100% wartości nieruchomości.

Oprócz kredytu konsolidacyjnego hipotecznego można również zaciągnąć kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Kredyt ten jest połączenie różnych konsumpcyjnych zobowiązań- kredytów samochodowych, debetów bankowych, niespłaconych kart kredytowych. Taki kredyt udzielany jest na krótszy okres spłaty oraz na niżesz oprocentowanie niż kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

Kredyt konsolidacyjny zarówno hipoteczny jak i gotówkowy jest bardzo dobrym i coraz częściej wykorzystywanym sposobem na pozbycie się wielu wysokich kredytów. Jednakże należy pamiętać, aby dobrać taki odpowiedni kredyt, który w ostateczności nie okaże się błędem dla kredytobiorcy. Może tak się stać w momencie gdy pomimo spłacania mniejszych rat okres kredytowania będzie tak długi, że w efekcie konsument zapłaci więcej niż tego oczekiwał.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz