Kredyt – przyjaciel czy wróg?

Każdy myśląc o kredycie uważa to za sprawa prostą i trywialną. Już w podstawowej definicji tego słowa tkwi założenie umowy między bankiem a kredytobiorcom. W tym celu bank udostępnia pewną kwotę na określony czas. Oczywiście spożytkowanie tych pieniędzy jest z góry określone tak jak i wysokość odsetek. Wszystko wydaję się być łatwe i klarowne, ale czy na pewno?

Pomimo wcześniej wspomnianej łatwości definiowania wyrażenia, decyzje w jego sprawie nigdy nie są łatwe. W bardzo dużym stopniu determinują charakter przyszłego życia kredytobiorców. Podstawowym elementem przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań jest zapoznanie się z wszelkimi możliwymi ofertami. To właściwie kwintesencja opłacalności w tej dziedzinie. Jeżeli jesteśmy w stanie wybrać z ciągle zmieniającego się rynku odpowiednią ofertę, nie będą nam potem straszne nawet odsetki.

Kolejną istotną sprawą jest planowanie budżetu. Zawsze powinniśmy zachowywać pełną płynność finansową by nigdy nie dochodziło do momentów tak zwanej paniki. Zdenerwowanie to ostatnio co jest nam potrzebne. Jeżeli jesteśmy w stanie ocenić chłodno sytuację, to nigdy nie dojdzie do chronicznego zadłużenia. Pamiętajmy by zawsze wydawać mniej niż zarabiamy. Działania \’na styk\’ w kwestii kredytów nigdy nie wychodzą na dobre. Zawsze trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

Kredyty to sprawa bardzo indywidualna i niemożliwością jest rozpatrywanie ich na przestrzeni ogólu. Dla przykładu zawsze problematyczne jest gdy bardzo potrzebujemy nowej pralki lub telewizora. Koszt jest dosyć wysoki, więc w danym momencie nie posiadamy odpowiednich środków. Z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy, jednak jego warunku czasem nie są zadowalające. Wielu ludzi zastanawia się wtedy czy warto tak ryzykować. Jeżeli jesteśmy świadomi naszych przychodów i mamy pewność,że niedługo nasz budżet zostanie zasilony możemy ze spokojem ducha inwestować w nowy sprzęt. Jeśli jednak tej gwarancji nie mamy, to już niestety loteria. Czasem należy po prostu się zastanowić czy naprawdę czegoś potrzebujemy na już.

Trochę inaczej prezentuje się w tej materii kredyt mieszkaniowych. Oczywiście jest bardzo zachęcający ze względu na niskie oprocentowanie. Ta zaskakująca promocja wynika z prostych kalkulacji banku. Jeżeli nie będziemy w stanie spłacać kredytu, bank posiada najlepsze zabiezpieczenie w dziejach, czyli hipotekę. Praktycznie zerowe ryzyku pozwala na wystawianie coraz atrakcyjniejszych ofert.

Pomimo tego jak miłych doradców będziemy mieli przyjemność poznać, pamiętajmy, że to tylko ich praca. Dla wszystkich jest to doskonały interes, więc szukajmy takiego, który będzie nam się opłacał. Oprócz wcześniej wspomnianych panów/pań mamy również do dyspozycji bogate fora,strony internetowe,kalkulatory kredytowe itp. Korzystając z nich przy odrobinie starań uzyskamy niezbędną pomoc. Ale zanim dojdzie do bezpośredniego zawarcia umowy najlepiej zadać sobie pytanie: Czy naprawdę jest mi to potrzebne i czy jestem w stanie płacić tyle miesięcznie?

Zostaw komentarz