Na 500+ nie kupisz mieszkania

Program 500+ to świadczenie wychowawcze, które ma pomóc rodzinom z dziećmi. O dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się osoby, u których w rodzinie dochód na osobę nie przekracza 800 zł. Odkąd ruszył program 500+ instytucje bankowe zaczęły wprowadzać specjalne oferty. Wiele z nich zapowiedziało, że dzięki dodatkowym środkom będzie można uzyskać wyższy kredyt hipoteczny. Taka deklaracja była dużym zaskoczeniem, ponieważ dotychczas świadczenia socjalne i opiekuńcze nie były uwzględniane podczas ustalania zdolności kredytowej.

Dlaczego banki nie wliczają świadczeń socjalnych do dochodu?

Instytucje bankowe nie mają zwyczaju wliczać świadczeń socjalnych czy opiekuńczych do dochodu, ponieważ nie podlegają one egzekucjom komorniczym, co jest jednoznaczne z dłuższym czasem ściągania należności. Chociaż pieniądze z programu 500+ również nie podlegają takim procedurom, banki zauważyły dobrą okazję do przyciągnięcia nowych klientów. To chwyt marketingowy, który ma na celu skupienie wokół siebie większej uwagi. Być może dzięki temu osoby, które dotychczas wahały się, czy zaciągnąć kredyt, pozbędą się wątpliwości.

Na pewno jest to szansa dla osób, które są zainteresowane pożyczką krótkoterminową, gdzie spłata kredytu ogranicza się do kilku lat. W tym wypadku uwzględnienie dodatkowych środków pochodzących z programu 500+ nie powinno przysporzyć problemów ani instytucji bankowej, ani kredytobiorcy. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego, który zazwyczaj spłacamy około 20-30 lat. To dużo większe ryzyko, po pierwsze program 500+ został wprowadzony niedawno, więc trudno jest przewidzieć jak długo będzie można z niego korzystać, po drugie świadczenia wygasają wraz z osiągnięciem przez dzieci pełnoletności. Decyzja dotycząca zaciągnięcia kredytu hipotecznego musi być przemyślana, nie powinniśmy podejmować jej zbyt pochopnie. Chociaż wizja pożyczenia większej kwoty pieniędzy jest kusząca, trzeba pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym więcej będziemy musieli oddać.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz