Trzy przykazania kredytobiorcy

Zaciągając zobowiązanie w formie kredytu bankowego musisz pamiętać o wielu aspektach jednak pozwolę sobie przytoczyć tutaj trzy, moim zdaniem, najważniejsze przykazania którymi powinien kierować się kredytobiorca, nie tylko podczas zaciągania kredytu ale również w czasie jego spłaty.

Przykazanie pierwsze. Pożyczaj tylko w banku. Pamiętaj by zawsze być bardzo ostrożnym, jak przysłowiowe grzyby po deszczy wyrastają na rynku firmy pożyczkowe, udzielające pomocy finansowej „bez zbędnych formalności” jeśli masz wyjście zawsze korzystaj z pożyczek bankowych, prywatne pożyczki (tzw. Chwilówki) są wysoko oprocentowane i charakteryzują się ogromnymi kosztami windykacyjnym. Jeśli nie masz wyjścia i musisz skorzystać z pomocy prywatnych pożyczkodawców, zachowaj ostrożność i nigdy nie wpłacaj żadnych środków przed otrzymaniem pożyczki.

Przykazanie drugie. Dokładnie czytaj umowy. Pamiętaj, że każdą umowę można zmienić, można również uchylić się od zapisów które zawierają klauzule niedozwolone. Klauzula niedozwolona to zapis nie uzgodniony indywidualnie z kredytobiorcą, na który nie miał on wpływu, jednocześnie naruszający jego prawa i obowiązki określone w odrębnych przepisach prawa. Przykładowo zapisem niedozwolonym jest ograniczenie prawa do odstąpienia do umowy, czy też zapis o możliwości wprowadzenia zmian do umowy bez Twojej zgody.

Przykazanie trzecie. Nie myśl tylko o sobie. Wielu osobą wydaje się, iż można zaciągnąć kredyt w banku i go nie spłacić nie ponosząc żadnych konsekwencji. Nic bardziej mylnego. Biorąc kredyt weź pod uwagę to, że po Twojej śmierci Twoje zobowiązanie będzie musiał spłacić Twój małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, a w niektórych przypadkach rodzice czy dziadkowie. Oczywiście istnieje możliwość odrzucenia spadku, jednak polega ono na zrzeknięciu się całości spadku wraz np. z dachem nad głową. Ubezpieczenia na życie oferowane przy kredycie są zazwyczaj stosunkowo drogie, sprawdź oferty bezpośrednio u ubezpieczycieli i jeśli ich ubezpieczenie będzie korzystniejsze przynieś do banku własną polisą na życie.

Kierując się powyższymi zasadami oraz zaciągając kredyty oraz innego typu zobowiązania z rozwagą, będziesz mógł spać spokojnie, nie martwiąc się o siebie i swoją rodzinę.

Zostaw komentarz