Zasady programu Mieszkanie Plus

Kolejnym programem rządowym, który ma być niejako następcą obecnego MdM jest Program Mieszkanie Plus. Prawdopodobnie zacznie on obowiązywać w przyszłym roku i będzie docelowo wsparciem dla mniej zamożnych Polaków, których nie stać na kredyt hipoteczny, a chcących się usamodzielnić.

Założenia

Nowy program ma się opierać na tanim budownictwie, zatem spółdzielczym i społecznym. Koszt budowy mieszkań ma docelowo nie przekroczyć 2-3 tysięcy za 1 metr kwadratowy. Jest to możliwe, ale pewnym kosztem. Deweloperzy zarzucają, że kosztem niższego standardu lokalu i braku infrastruktury wokół osiedli. Nowe budynki mają być, celem ograniczenia kosztów zakupu gruntów, budowane na działkach państwowych, przeznaczonych na ten cel. Z tanich mieszkań korzystać będą mogły określone grupy osób, rodzin ale i samotnych (jeżeli zakwalifikują się do programu). Mieszkanie Plus ma polegać głównie na długoterminowym wynajmie, choć niektóre lokale będą mogły być wykupione na własność, o ile dotychczas wynajmujący regulowali wszelkie opłaty w terminach.

Jakie to opłaty?

Czynsz ma wynosić od 10 do 20 zł za metr mieszkania, plus opłaty eksploatacyjne. W przypadku mieszkań z możliwością wykupu będzie on wyższy. W dużych miastach koszty wynajmu na wolnym rynku przekraczają nawet 50 zł za metr. W założeniach programu nowe budynki mają powstawać na obrzeżach wyznaczonych, dużych miast Polski, choć z tendencją do rozszerzania projektu.

Według prognoz dzięki programowi do 2030 roku na 1000 mieszkańców będzie przypadało 435 lokali. To średnio tyle, co w innych krajach unijnych. Poprawi się jakość warunków mieszkaniowych tych, którzy dzisiaj mają gorsze warunki, a lista oczekujących na lokal gminny będzie krótsza.

Mieszkanie Plus to program przeznaczony dla mniej zamożnych osób, oraz tych zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pierwszeństwo będą miały rodziny wielodzietne i młode małżeństwa. Według założeń i wdrażania przez rządzących polityki prorodzinnej sprzyjać to będzie powiększaniu rodziny. Opracowane zostały wstępnie wytyczne, jakie trzeba będzie spełnić warunki, by uzyskać jak najwięcej punktów uprawniających zainteresowanych do taniego wynajmu.

Jak każdy projekt, tak i ten ma i wady, i zalety. Jaki będzie efekt tych zmian okaże się niebawem.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz