Nie popełniaj tych błędów, wybierając ubezpieczenie mieszkania

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkaniowego nie jest takie proste, jak może się wydawać, bardzo często decydujemy się na polisę, która kompletnie nie spełnia swojej funkcji. Roczna składka nie jest wysoka, jest to koszt rzędu 100-200 złotych rocznie, jednak warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i dokładnie przeanalizować warunki umowy. Warto porównać poszczególne oferty oraz zadać sobie pytanie, jakiej ochrony potrzebujemy. Poniżej znajdziecie listę najczęściej popełnianych błędów podczas wyboru ubezpieczenia mieszkaniowego.

1.Brak ochrony ruchomości

Pamiętajmy, aby zakres ochrony obejmował także wyposażenie znajdujące się w mieszkaniu. W innym wypadku na przykład w razie pożaru ubezpieczyciel nie pokryje kosztów za straty cennego sprzętu elektronicznego, czy innego wyposażenia.

2. Zbyt wąski zakres ubezpieczenia

Wybierając plisę zazwyczaj staramy się nie przepłacać i decydujemy się na jedną z tańszych możliwości. Jeżeli ubezpieczymy mieszkanie w podstawowym zakresie tj. ochroną będą objęte wyłącznie mury, podłogi, sufity, ściany i to tylko od takich wypadków jak zalanie czy pożar, ponosimy ryzyko.

3.Kosztowna ochrona, której nie potrzebujemy

Zarówno zbyt wąski, jak i zbyt rozbudowany zakres ochrony to złe rozwiązanie. Pamiętajmy, aby dostosować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Wykupując polisę all risk możesz dużo przepłacić, dlatego warto wcześniej przeanalizować, czy rzeczywiście jest to dobra inwestycja. Agent ubezpieczeniowy powinien pomóc nam wybrać najkorzystniejszą ofertę, jaka aktualnie jest dostępna na rynku, warto zdecydować się na wsparcie specjalisty.

4. Szeroki katalog wyłączeń

Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie przeczytać umowę i zwrócić uwagę na listę wyłączeń od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Katalog wyłączeń powinien być krótki, napisany przystępnym językiem. Jeśli mamy wątpliwości co do punktów zawartych na liście, warto dopytać o to przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Niestety niektóre firmy znajdują kruczki prawne, które pozwalają wymigać się od wypłaty należnych nam pieniędzy. Przykładowo – polisa chroni nas przed zalaniem, ale tylko w przypadku, gdy dojdzie do awarii w naszym mieszkaniu, nie dotyczy to szkód, na jakie narazi nas sąsiad. Należy zwrócić uwagę na takie szczegóły, abyśmy nie byli zdziwieni, gdy koszty remontu będziemy musieli pokryć z własnych pieniędzy.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz