Ataki phishingowe – jak ich unikać?

Phishing jest oszustwem internetowym polegającym na wyłudzeniu danych użytkownika. Obejmuje on kradzież numerów kart kredytowych, haseł, loginów czy innych informacji niejawnych. Cel złodziei jest zwykle jeden – kradzież tożsamości i naszych pieniędzy.

Najczęściej do wyłudzenia stosowana jest wiadomość wyglądająca niemal identycznie, jak z banku. Zwykle ataki mają na celu zastraszenie, np. utarta dostępu czy danych do bankowości internetowej. W niemal idealnej treści wiadomości znaleźć można również link do zhakowanej strony. Klikając link mający przekierować nas na stronę logowania, wpisując tam dane stajemy się ofiarami. Miejmy więc świadomość, że żadna poważna instytucja czy bank nie wysyła takich treści, a tym bardziej nie żąda podania swoich danych na stronie, czy poprzez link, pozornie wyglądający na autentyczny, a prowadzący zupełnie gdzie indziej.

Aby chronić swoje dane i środki zgromadzone na rachunkach bezwzględnie należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, tj. korzystać z legalnego, zaktualizowanego oprogramowania antywirusowego, weryfikować treść maili w skrzynce pocztowej. Sprawne oko potrafi wychwycić niepoprawne znaki, design, treść i jej formę inną niż dotychczasowe z banku, grafikę czy brak protokołu https, którym posługują się banki i urzędy. Warto potwierdzać autentyczność wiadomości u źródła i wszelkie próby phishingowe zgłaszać w banku. Logować się do serwisu jedynie ze strony głównej banku, nie za pośrednictwem przesyłanych odnośników. Oczywiście nie warto korzystać z publicznych komputerów i każdorazowo wylogowywać się z serwisów. Nie należy pobierać załączników i otwierać ich na komputerze z którego zwykle korzystamy do logowania. Podstawą jest zawsze zdrowy rozsądek i brak zapisywania haseł w przeglądarce.

Dbając o poufność danych zabezpieczamy się przed tego typu próbami kradzieży. Im większa jest nasza czujność, tym pieniądze bezpieczniejsze. Ataki takie mają miejsce dosyć często. Oczywiście każda próba, czy wyłudzenie informacji podlegają sprawdzeniu i wszczęciu przez organy ścigania postępowań karnych. Dzisiaj istnieje wiele metod odszukania nadawcy tego typu wiadomości. Jednak nasze dane zwykle przekazywane są dalej. Im sieć większa, tym trudniej znaleźć złodzieja. Zatem sami zadbajmy o to, by czuć się i być bezpiecznym w sieci.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz