Profil Kredytowy Plus – jak czytać raport BIK?

Przygotowanie przed złożeniem wniosku o kredyt, np. hipoteczny, na którym nam zależy powinny być poprzedzone sprawdzeniem własnej historii kredytowej w BIK. Raz na 6 miesięcy każdy z nas może bezpłatnie zamówić raport Profil Kredytowy Plus BIK. Oczywiście zlecić przesłanie raportu można częściej, za właściwą opłatą. Za opłatą można również zamówić raport szczegółowy, ale większość z nas zwyczajnie nie będzie wiedziało, o co w nim chodzi.

Raport podstawowy BIK zawiera informacje o historii kredytowej. Profil Kredytowy Plus podawany jest w przejrzysty sposób, by każdy czytający mógł z niego odczytać jak najwięcej ważnych informacji. Raport zawiera dane dotyczące wszelkich zobowiązań kredytowych spłacanych aktualnie, albo tych, które poręczaliśmy, informacje o spłaconych już zobowiązaniach, a także dane niewidoczne dla banków, które przechowywane są w BIK dla celów statystycznych. W oparciu o powyższe informacje i ocenę scoringową banki nakreślają obraz potencjalnego kredytobiorcy, choć raport nie jest jedynym kryterium przyznania bądź odmowy przyznania kredytu. Bank ma wgląd w dane dotyczące głównie rodzaju zobowiązań (kredyt, spłata ratalna za zakupy, karta kredytowa, pożyczka gotówkowa itp.), wysokości zobowiązań i datach otwarcia i zamknięcia kredytu/pożyczki. Znajdzie także informacje o podmiocie, który dokonał wpisu w BIK i statusie każdej wpłaty na poczet zaległości.

Zamawiając raport BIK klient ma możliwość śledzenia, jakie banki i instytucje wysyłały zapytania do BIK na ich temat. Ważna jest ocena scoringowa z raportu. Może być ona przedstawiana w formie punktowej albo przy użyciu gwiazdek.

Jak pobrać raport BIK bezpłatnie?

Na stronie internetowej BIK można zarejestrować się podając dane identyfikacyjne i ewidencyjne. Rejestracja jest dwuetapowa. Jeśli już uzyskamy raport możemy sprawdzić własną przeszłość kredytową, w tym terminowość spłat. To ma znaczenie dla oceny naszej wiarygodności. Dzięki danym z raportu możemy dowiedzieć się też na co zwrócić uwagę, aby podnieść zdolność kredytową – kolejny element mogący zaważyć na decyzji banku. Pozostałe niewielkie kredyty lepiej spłacić. Karty kredytowe i limity na rachunku warto zamknąć, jeśli z nich nie korzystamy. Budując pozytywną historię kredytową mamy większe szanse na uzyskanie nie tylko kredytu w oczekiwanej kwocie, ale i na lepszych warunkach.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz