Jakie wybrać raty w kredycie?

Różnego rodzaju kredyty są obecnie niezwykle popularne. Do ich zaciągnięcia bardzo często zmusza nas sytuacja życiowa. Czasami pragniemy założyć własną firmę i konieczne jest posiadanie określonych środków finansowych na start. Niektórzy ludzie marzą o wybudowaniu własnego domu lub zakupie mieszkania. Banki prezentują swoim klientom wiele ofert, ich wybór jest naprawdę szeroki. Za zaletę należy uznać również możliwość selekcji warunków i poszczególnych cech.

Bez wątpienia bardzo ważne są raty. Podpisując umowę z bankiem zobowiązujemy się do comiesięcznego oddawania określonej kwoty wraz z odsetkami. Jest to podstawa współpracy dwóch stron. Okazuje się jednak, że klienci mogą dowolnie ( w niektórych bankach) rodzaje rat, a mianowicie stałe albo malejące. Raty stałe zakładają, że co miesiąc, nawet przez kilka lub kilkanaście lat płaci się taką samą kwotę. To rozwiązanie jest dobre dla osób, które przede wszystkim cenią sobie stabilizację oraz przewidywalność. Duże znaczenie ma również nasza sytuacja finansowa i zarobki. Jeżeli jakaś kwota jest dla nas maksymalnie wysoka i po prostu nie będziemy w stanie jej przekroczyć, takie rozwiązanie na pewno jest najlepsze. Wówczas sytuacja staje się jasna, zawsze musimy płacić ściśle określoną kwotę i nie musimy się martwić dodatkowymi wyliczeniami.

Natomiast raty malejące funkcjonują dosyć specyficznie. Zobowiązujemy się bowiem, że będziemy płacić różne, określone wcześniej przez bank kwoty. Dla przykładu, w jednym miesiącu mogą one wynieść trzy tysiące złotych, następnie dwa tysiące, potem coraz mniej. Należy jednak zauważyć, że przy zaciągnięciu bardzo wysokiego kredytu pierwsze kilkanaście rat może być naprawdę wysokich. Dlatego takie rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które posiadają określone środki i będzie je na to stać. Zaletą jest z pewnością szybsza spłata takiej pożyczki.

Decyzja, co do wyboru rat jest kwestią indywidualną i należy ją dobrze przemyśleć.

Zostaw komentarz