Ceny mieszkań: jak skutecznie negocjować z deweloperem?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale cena transakcyjna mieszkania deweloperskiego może być nawet o 7% niższa cena ofertowa. Tak, więc jeżeli chcemy trochę zaoszczędzić, warto podjąć negocjacje, tym bardziej że deweloperzy podwyższają stawki już na starcie.

Osoby, które usiłują wynegocjować lepszą cenę nieruchomości, bardzo często poddają się emocjom. Deweloper nie powinien wiedzieć, jak bardzo zależy nam na danym lokalu, dzięki temu będziemy mogli uzyskać lepszą cenę. Jeżeli nie damy po sobie poznać, że nam zależy mamy większe szanse na powodzenie. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie złościć się, jeżeli rozmowa nie będzie iść po naszej myśli. Podstawa to spokój i opanowanie.

Deweloperzy są bardziej skłonni do negocjacji, gdy obiektem zainteresowania jest budynek, który dopiero powstaje. Tutaj zasada jest prosta – im wcześniejszy etap budowy, tym lepszą cenę możemy uzyskać. Dzieje się tak dlatego, że na tym etapie inwestycji, inwestorom potrzebne są pieniądze na dalsze etapy budowy. W tym wypadku klient ma większe pole manewru i może wynegocjować dla siebie dużo lepsze warunki, niż po tym, jak inwestycja zostanie już zrealizowana. Aby móc skutecznie negocjować, warto wcześniej zbadać, jak duże jest zainteresowanie daną inwestycją. Gdy deweloper ma na sprzedaż kilka mieszkań, to nie będzie skory do negocjacji. Natomiast jeżeli do zakończenia inwestycji zostało niewiele czasu, a w dalszym ciągu dostępnych jest dużo mieszkań, będziemy mogli uzyskać lepszą cenę.

Negocjacje to sztuka, jeżeli nie czujemy się pewnie, warto zabrać ze sobą osobę, która będzie dla nas obiektywnym doradcą. Dajmy do zrozumienia deweloperowi, że dokładnie orientujemy się w sytuacji na rynku nieruchomości i otrzymaliśmy kilka korzystnych ofert od konkurencji. Jeżeli nie da się obniżyć ceny za metr kwadratowy mieszkania, być może taniej będzie można kupić miejsce postojowe albo piwnicę. Negocjacje z deweloperem mogą przynieść naprawdę dobre efekty, czasami można zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy wrzesień 2023
Najlepsze konto osobiste wrzesień 2023
Najwyżej oprocentowana lokata wrzesień 2023
Nowe chwilówki online wrzesień 2023

Zostaw komentarz