Kredyt na zakup lokalu użytkowego

Nie jest łatwo otrzymać kredyt mający być przeznaczony na zakup lokalu użytkowego, na pewno jest to znacznie trudniejsze aniżeli w przypadku mieszkania. Dlaczego? Wyjaśnienie nie jest tu ani skomplikowane ani odkrywcze, po prostu mieszkanie stanowi dużo lepsze zabezpieczenie takiej wierzytelności. Z tego też powodu dużo łatwiej jest znaleźć oferty kredytowe związane właśnie z mieszkaniami aniżeli z lokalami użytkowymi, co oczywiście wcale nie znaczy, że tych drugich w ogóle nie ma. W dużo lepszej sytuacji już „na starcie” w ubieganiu się o tego rodzaju kredyt jest postawiona osoba, która prowadzi działalność gospodarczą. W tym wypadku banki posiadają oferty związane z zakupem tak zwanej nieruchomości komercyjnej. Istotnym elementem mającym wpływa na atrakcyjność takiego kredytu jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Należy wziąć ja pod uwagę w procesie porównywania i analizy poszczególnych ofert.

Jeżeli chcemy taki kredyt zaciągnąć w obcej walucie to powinniśmy także wziąć pod uwagę jak się kształtuje wysokość spreadu walutowego. Ma on bowiem wpływ na wysokość raty, która spłacamy w rodzimej walucie.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana jeżeli o tego typu kredyt stara się osoba fizyczna. Jeden ze sposobów polega na tym, że nabywamy lokal o przeznaczeniu mieszkaniowo – użytkowym, przy czym muszą być tutaj odpowiednio ustalone proporcje w tym względzie. Natomiast, jeśli jesteśmy w posiadaniu, na przykład domu wówczas mamy też możliwość aby zaciągnąć kredyt na zakup lokalu użytkowego, którego zabezpieczeniem będzie właśnie ta nieruchomość.

Zostaw komentarz