Wspólne czy indywidualne? Wybieramy konto dla pary

Wspólne konto bankowe jest bardzo dobrym sposobem na to, aby zacząć oszczędzać pieniądze. Należy zadbać o domowym budżet, każdy z nas powinien mieć kontrolę nad wydatkami. Gromadzenie oszczędności jest ważne, dzięki temu stajemy się bardziej niezależni i zyskujemy poczucie bezpieczeństwa.

Decydując się na wspólne konto, każdy z partnerów ma pełne prawo do zarządzania zgromadzonym na rachunku kapitałem. Z jednej strony jest to bardzo korzystne rozwiązanie, jednak w przypadku problemów finansowych małżonka/partnera, oszczędności zgromadzone na jednym koncie, mogą okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny; rozważając wszystkie za i przeciw, należy brać pod uwagę również takie sytuacje. W pierwszej kolejności trzeba podjąć decyzję, czy na wspólne konto będziemy kierować wszystkie dochody, czy tylko część z nich.

Zalety i wady posiadania wspólnego konta bankowego

Wspólne konto bankowe to przede wszystkim dużo mniej formalności i dokumentów. Dzięki temu można łatwiej skontrolować wydatki. Oczywiście w przypadku osób, które mają tendencje do nadmiernego wydawania pieniędzy, takie rozwiązanie może okazać się zgubne. Dostęp do większej ilości gotówki może spowodować, że będziemy wydawać więcej, niż przewidywaliśmy, co gorsze także oszczędności partnera. Jeżeli nie radzimy sobie z zarządzaniem budżetem, najlepiej, aby każdy miał osoby rachunek. Z kolei, jeśli obydwoje jesteście osobami zdyscyplinowanymi i potraficie odkładać pieniądze, oszczędzanie powinno stać się prostsze. W ten sposób dużo szybciej można zacząć inwestować oszczędności, co przyniesie dodatkowy dochód. Jeżeli chodzi o zarabianie na lokatach, najkorzystniejsze warunki mają klienci dysponujący kwotą w wysokości co najmniej 100 000 zł. Poza tym wspólne konto bankowe pozwala zaoszczędzić na opłatach stałych, bardzo często można uzyskać dodatkowe zniżki podczas zakupów.

Czym się kierować przy wyborze wspólnego rachunku bankowego?

Na rynku można znaleźć bardzo dużo ofert skierowanych do małżonków czy partnerów, dlatego wybór może okazać się trudny. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:
– możliwość wypłaty gotówki z wielu bankomatów za darmo,
– łatwy i bezpieczny dostęp do bankowości online,
– bezpłatne przelewy internetowe,
– opłaty za wydanie karty oraz prowadzenie konta,
– cashback.

Założenie wspólnego konta bankowego nie różni się niczym od zakładania konta indywidualnego, nie mniej jednak w tym wypadku do banku trzeba wybrać się wspólnie.

To też może Cię zainteresować:
Najtańszy kredyt gotówkowy październik 2023
Najlepsze konto osobiste październik 2023
Najwyżej oprocentowana lokata październik 2023
Nowe chwilówki online październik 2023

Zostaw komentarz